Je iróniou, že práve Japonsko, národ, ktorý sa môže pýšiť najštíhlejšími a najzdravšími obyvateľmi, má za tradičný národný šport zápasenie sumo. Zápasenie sumo je hádam jediný šport, ktorý vyžaduje tak nadmernú hmotnosť u súťažiacich. Nemyslite si však, že zápasníci sumo sú obalený iba tukom. Pod ich rozmerným a na prvý pohľad tukovým telom sa nachádza veľká masa svalov. Ako je vlastne možné, že sú schopní dosiahnuť takú neuveriteľnú hmotnosť?
1. Vynechávajú raňajky
Zvyknete aj vy vynechávať raňajky, pretože vám nechutí alebo sa ponáhľate do práce? Nuž, asi by ste mali zmeniť svoje návyky. Zápasníci sumo totiž rovnako vynechávajú raňajky a veľmi cielene. Spomaľuje to ich metabolizmus. Navyše vstávajú veľmi skoro, medzi štvrtou a piatou, a hneď začínajú s tréningom. Bez raňajok a po cvičení sú poriadne vyhladovaní a skonzumujú nadmerne veľké množstvo jedla. Je to efektívne priberanie. Ich metabolizmus ostáva nízky a organizmus šetrí zásoby energie.
2. Výdatný obed
Nemyslite si, že zápasníci sumo jedia nekvalitné potraviny. Práve naopak. Skonzumujú obrovské množstvo zeleniny a kvalitného chudého mäsa. Za obed skonzumujú aj 10 000 kalórií. Ich tradičným jedlom je chankonabe, zmes rôznorodej zeleniny s mäsovými guľôčkami. Okrem toho skonzumujú 5 -10 misiek ryže a pijú množstvo piva, kvôli prázdnym kalóriám.
3. Krátky spánok po jedle
Aj vy si radi zdriemnete po výdatnom obede? Možno si to už rozmyslíte. Krátky spánok hneď po obede spomaľuje metabolizmus. Sumo zápasníci to dobre vedia a spávajú až štyri hodiny po obede.
4. Ďalšie jedlo až tesne pred spaním
Ďalšie jedlo konzumujú a na konci dňa. Opäť ide o enormné množstvo. Spať chodievajú s plným žalúdkom, opäť aby čo najviac spomalili svoj metabolizmus. Okrem toho sa ich organizmus musí vyrovnať s nadmerným návalom inzulínu, zatiaľ čo ich telo ukladá energiu vo forme tuku.
5. Vždy jedia v skupinách
Aj vy si radi vyrazíte s partiou na spoločnú večeru? Už ste si niekedy všimli, že zjete viac ako by ste mali? Je to totiž dokázané. Podľa vedcov, jedlo konzumované s ostatnými môže byť väčšie o 44 % a môže obsahovať o 30 % viac kalórii a tuku. Sumo zápasníci to dobre vedia a preto konzumujú jedlo vždy spolu v skupinách, v príjemnej spoločenskej atmosfére.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že denný režim zapasníkov sumo je celkom dobrý. Jete síce iba dvakrát denne, ale za to poriadne a ešte k tomu v spoločenskej atmosfére. Šport sumo zápasenie je však riskantné v mnohých smeroch.
Tak napríklad už len ich priemerná dĺžka života je na Japoncov veľmi krátka, medzi 60-65 rokov. Ďalej trpia metabolickými syndrómami, kardiovaskulárnymi ochoreniami, cukrovkou, zvýšeným krvným tlakom a riskujú srdcový infarkt.
Zvyky sumo zápasníkov sú jasným príkladom toho, čo by ste robiť nemali, ak sa snažíte schudnúť alebo si udržať štíhlu postavu. Vyhnite sa ich štýlu života a nemusíte sa o svoju postavu báť.