V článku o obezite som už pred časom naznačila, že obezita nie je dôsledkom toho, že by ste veľa jedli a málo cvičili. Je za tým omnoho viac. Okrem toho, že sa za posledné desaťročia nahradila plnohodnotná domáca strava za priemyselne spracovanú, zmenilo sa aj naše prostredie. A naše prostredie ovplyvňuje vašu váhu viac ako by ste si mysleli.
V našom prostredí sa nachádzajú látky, ktoré podporujú priberanie na váhe. Tieto látky sa nazývajú obezitogény. Spôsoby, akými podporujú priberanie na váhe, sú rôzne. Môžu zvyšovať počet existujúcich tukových buniek alebo môžu narušiť energetickú rovnováhu v tele, čím podporujú ukladanie tuku namiesto spaľovania.
Kontroluj svoje hormóny
Medzi takéto látky môže patriť stovka chemikálii. Môžu to byť napríklad rastlinné hormóny, ktoré sa pridávajú do kozmetiky. Ide o hormóny, ktoré pripomínajú ženský estrogén, ktorý je zodpovedný za nástup puberty a teda aj za rast prsníkov a priberanie na váhe. Obezitogén tak môže byť akákoľvek látka, ktorá sa podobá ženskému estrogénu. A takých látok je celá kopa.
Všeobecne platí, že čím viac estrogénu, tým viac tuku. Látky podobné estrogénom, ktoré spôsobujú priberanie na váhe, sa nachádzajú v našom jedle, v pitnej vode, v plastoch, donedávna aj v pesticídoch (DDT) a dokonca aj v sóji a v sójových výrobkoch.
Aj v plastoch
Zvyknete piť ovocné šťavy z plastových fliaš? To by som na vašom mieste radšej nerobila. Mäkké plastové fľaše totiž obsahujú bisfenol-A (BPA), pričom po kontakte s kyselinou sa BPA uvoľňuje do tekutiny. Nachádza sa teda takmer vo všetkých tekutinách v umelých fľašiach. A vedci zistili pri skúmaní moču, že čím vyššia koncentrácia BPA bola v moči nameraná, tým vyššie BMI (1).
Aj sója obsahuje svoj estrogén
Jednou z našich najsilnejších expozícii estrogénu tvorí genisteín, estrogén, nachádzajúci sa v sóji a v lucerne. Vedci zistili, že laboratórne krysy, ktoré konzumovali sóju, mali zvýšenú tvorbu tukového tkaniva (2). A sója sa nachádza naozaj všade.
Ak ste mäsožravci, prijímate ju v mäse, pretože zvieratá, ktoré jete sú kŕmené sójou a lucernou. Pokiaľ ste vegetariáni, sóju prijímate takmer všade, v tofu, v syroch, v jogurtoch a iných výrobkoch.
Ftaláty
Ďalšími látkami, ktoré podporujú priberanie sú ftaláty. Sú to chemikálie, vďaka ktorým je plast mäkký a ohybný. Pridávajú sa napríklad do sprchového závesu alebo sa ním potierajú tablety liekov. Opäť ako pri bisfenoloch, čím vyššie hladiny ftalátov boli namerané v moči, tým vyššie BMI. Okrem toho títo jedinci trpeli aj inzulínovou rezistenciou (3).
Nátery na lodiach
Tributylcín je fungicídna látka, ktorá sa používa na nátery lodí. Je tým zákernejšia, lebo pôsobí na vašu váhu hneď dvojakým spôsobom. Po prvé signalizuje tukovým bunkám, aby sa množili. Po druhé aktivuje metabolizmus kortizolu, vďaka ktorému dochádza k väčšiemu hromadeniu viscelárneho tuku (4). Keďže je na lodiach, je aj v našich zásobách pitnej vody. Tributylcínu je vystavený každý.
Fajčenie
Cigaretový dym obsahuje množstvo odporných látok, jednou z nich je tiokyanát. Ten tlmí činnosť štítnej žľazy a redukuje hladiny tyroidných hormónov u detí školského veku, ktorých rodičia fajčia. Tiokyanát prestupuje cez placentu aj do materského mlieka. Dieťa u matky, ktorá fajčí sa zvyčajne narodí s malou hmotnosťou, ktorá u dieťaťa vedie k vyvinutiu obezity neskôr v živote.
Znečistený vzduch
Čo sa týka znečisteného prostredia je dokázaná súvislosť medzi výskytom obezity a diabetu v industrializovaných krajinách. Život v oblasti diaľnic alebo iných veľkých ciest je rizikovým faktorom pre rozvinutie astmy, obezity a diabetu (5).