Spojenie „tuční a fit“ sa v priebehu posledných 15 rokov bežne zaužívalo. Ľudia predpokladajú, že keď budú mať nejaké to kilo navyše, no budú pravidelne cvičiť a udržiavať sa v dobrej kondícii, budú na tom lepšie ako chudí, ktorí necvičia vôbec. Najnovšie štúdie však priniesli dôkazy, že to tak vôbec nie je.
Tuční a fit už neplatí
Štúdia zverejnená 18. augusta 2016 vo vedeckom časopise Cell Reports poskytuje dôkaz, že niečo ako dobrý zdravotný stav a obezita nejde dokopy. V tejto štúdii vedci porovnávali tukové tkanivá dvoch skupín: ľudí, ktorí majú obezitu a sú považovaní za metabolicky zdravých a tých, ktorí majú nadváhu a trpia rôznymi metabolickými ochoreniami (1).
Tkanivá u obidvoch skupín vykazovali takmer identické abnormálne zmeny v reakcii na stimuláciu inzulínu. V citlivosti na inzulín sa líšili tukové tkanivá obéznych jedincov od neobéznych. Rozdiel medzi obéznymi chorými a obéznymi zdravými však pozorovaný nebol.
Ste obézni no cvičíte? Aj tak umriete predčasne
V ďalšom výskume sa vedci zamerali na vplyv cvičenia u obéznych ľudí. Zistili, že časté cvičenie, zatiaľ čo máte nadváhu, vás neochráni pred predčasným úmrtím, zapríčineným obezitou. Vedci tvrdia, že je oveľa dôležitejšie byť štíhli aj keď v zlej kondícii, ako obézni a v dobrej kondícii (2).
Táto štúdia opäť vyvracia spojenie tuční a fit. V tejto štúdii bolo skúmaných viac ako 1,3 milióna ľudí. Profesor Peter Nordstrom, sa pozrel na záznamy mužov po dobu 29 rokov odo dňa, keď dosiahli 18 rokov. Muži boli priebežne zvážení a meraní, čo umožnilo vedcom vypočítať, či trpeli obezitou obézni.
Zo záznamov zistili, kto od tej doby umrel na rôzne ochorenia, vrátane rakoviny a srdcových ochorení. Došli k záveru, že muži, ktorí boli fit, mali oveľa menšiu pravdepodobnosť, že zomrú ako tí, ktorí boli neaktívni. Vplyv aktivity sa však rušil pri mužoch s nadváhou.
Muži, ktorí boli štíhli a aktívni, mali o 30 percent nižšie riziko predčasného úmrtia z akýchkoľvek príčin než tí, ktorí boli tuční a fit. Okrem toho, riziko predčasného úmrtia u obéznych mužoch, ktorí boli považovaní za fit, bolo vyššie ako u štíhlych, ktorí boli neaktívni.
Tieto výsledky sú v rozpore s tvrdeniami, že cvičenie môže kompenzovať zdravotné riziká spôsobené obezitou. Miera obezity má väčší význam v prevencii predčasného úmrtia než udržiavanie kondície.
Odborníci však doteraz vedú spory ohľadom významu cvičenia na zdravie človeka. Niektorí tvrdia, že omnoho dôležitejšie je udržiavanie zdravej hmotnosti. Argumentujú, že nadbytok tukového tkaniva spúšťa rakovinu, srdcové choroby a diabetes bez ohľadu na to, či niekto cvičí. Iní zase tvrdia, že necvičiť, je rovnako škodlivé ako fajčenie, a prispieva k jednej šestine všetkých úmrtí.
Obezita rovná sa pandémia?
Obezita dosiahla epidemických rozmerov po celom svete, ovplyvňuje približne 600 miliónov ľudí po celom svete, a výrazne zvyšuje riziko ochorenia srdca, mŕtvice, rakoviny a cukrovky 2. typu. Od roku 1940, dôkazy podporujúce vzťah medzi obezitou a metabolickými a kardiovaskulárnymi ochoreniami neustále rastie.
Ale v 80. rokoch, sa odborníci začali pýtať, do akej miery obezita zvyšuje riziko týchto porúch. Následné štúdie v druhej polovici 90. rokov a na začiatku 20.storočia ukázali, že niektorí obézni jedinci vykazujú relatívne zdravé metabolické a kardiovaskulárne zdravie.
Nedávne odhady naznačujú, že až 30% obéznych jedincov je metabolicky zdravých. Charakteristickým znakom metabolicky zdravej obezity je vysoká citlivosť na inzulín. Inzulín je hormón, ktorý vychytáva glukózu v krvi a prenáša ju do buniek, kde sa glukóza využije ako zdroj energie.
Avšak či niečo ako „tuční a fit“ vôbec existuje je teraz otázne. Ľudia, ktorí trpia obezitou a navonok sa zdajú byť v poriadku, nemusia byť vôbec tak zdraví ako sa kedysi predpokladalo. Pribúdajú dôkazy, že normálna váha je oveľa dôležitejšia ako vplyv cvičenia. Myslím, že za ideálny stav môžeme považovať normálnu váhu a dobrú kondíciu.