Strava úzko súvisí s tým ako sa cítite. Či sa cítite štíhle, plné energie alebo naopak unavené a s nejakým tým kilom navyše, všetko závisí od toho ako sa stravujete. Najjednoduchšie je vynechať zo svojho jedálnička priemyselne spracované potraviny a zamerať sa vo svojom jedálničku na správny výber dobrých tukov a sacharidov. Medzi ženami a mužmi nie sú výrazné rozdiely v nutričných požiadavkách. Vo všeobecnosti majú ženy omnoho menej svalstva ako muži a vážia menej. Preto nie je prekvapením, že ženy skonzumujú menej ako muži. Nie je na tom nič zvláštne, je to úplne v poriadku.
Okrem toho ženy uprednostňujú sladké pokrmy, a muži zase slané a mäsité. Opäť je to výsledkom hormonálnej regulácie, v ktorej ženy majú výraznejšie výkyvy počas menštruačného cyklu a väčšie nároky na plnohodnotnú stravu plnú vitamínov, minerálov a sacharidov, ktoré im rýchlo dodajú energiu. To však neznamená, že by ste bez výčitiek svedomia mali siahať po čokoláde vždy, kedy na ňu dostanete chuť! Pokiaľ máte chuť na sladké, vaše telo vám len naznačuje, že potrebujete prijať vitálne látky, ktoré sa v najväčšom zastúpení nachádzajú práve v ovocí, ktoré tak dobre chutí. Ako sa teda stravovať počas dňa, aby ste boli fit? Tu je pár tipov:
Raňajky
Na raňajky by ste mali skonzumovať komplexné sacharidy spolu s dostatkom vlákniny, ktorá spomaľuje trávenie a udrží váš inzulín na uzde. Vďaka tejto kombinácii sa budete cítiť dlho sýte a okrem toho pomalým odbúravaním cukrov z komplexných sacharidov budete mať kontinuálny prísun energie. To vám zabráni siahať po čokoládovej tyčinke hneď ako vstanete ráno od stola. Určite vynechajte na raňajky cukor, sladké pečivo, sladene nápoje a instantné ovsené kaše.
Dobrou voľbou sú ovsené vločky uvarené v odstredenom mlieku, posypané škoricou a vlašskými orechmi či mandľami. Ďalej môžete zvoliť biely nesladený jogurt s nakrájaným ovocím a s posekaným ľadom. Cereálie s vysokým obsahom vlákniny (napríklad otrubové) s odstredeným mliekom, ovsené alebo celozrnné palacinky s ovocím či s tvarohom môžu byť tiež výbornou voľbou pre tzv. sladké raňajky.
Desiata
Na desiatu vám odporúčam ovocie, ktorým vôbec nemusíte šetriť. Ovocie je natoľko zdravé, že aj napriek sacharidom, ktoré obsahujú, vám odporúčam čím viac tým lepšie. Ďalšou pochúťkou na desiatu môže byť ovocie zaliate želatínou bez cukru. Urobíte si ju doma veľmi jednoducho. Stačí zaliať nakrájané alebo bobuľovité ovocie rozpustenou želatínou, nechať v chladničke stuhnúť a zdravú pochúťku máte na svete. Želatína vás zasýti, nepriberá sa z nej a je výborným zdrojom bielkovín.
Obed
Na obed je dôležitý výber správnych sacharidov a tukov. Namiesto klasickej ryže zvoľte divú alebo hnedú ryžu. Dobrou alternatívou k ryži alebo ku zemiakom jej kuskus, ktorý má vysoký glykemický index, vďaka čomu vás zasýti na dlhý čas a vďaka vláknine, ktorú obsahuje, sa vyhnete prudkým výkyvom hladiny cukru a inzulínu. Cestoviny zvoľte celozrnné a ku každému obedu si doprajte poriadnu porciu šalátu.
Mäso vyberajte chudé. Najlepšou voľbou sú ryby, ktoré sú dobrým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Pokiaľ sa obávate ťažkých kovov, ktoré sa z vôd oceánov dostávajú aj do mäsa rýb, voľte ryby menšieho vzrastu, napríklad sardinky, a vyhýbajte sa väčším druhom akým je tuniak alebo žralok.
Nezabúdajte, že vegetariánske neznamená sladké a múčne. Existuje množstvo vegetariánskych receptov, ktoré sú zdravé. Tak napríklad kuskus so zeleninou alebo grécky šalát. Môže to byť aj zelenina plnená syrom, napríklad paprika alebo paradajka a opečená v rúre. Obľúbená je aj zapekaná zelenina so syrom alebo ako príloha ratatouille.
Olovrant
Olovrant nevynechávajte, môže sa vám stať, že na večeru kvôli tomu zjete omnoho viac ako by ste mali. Olovrant sa od desiaty nemusí líšiť, opäť nič neskazíte, pokiaľ siahnete po ovocí alebo po želé s ovocím. Alternatívou môže byť nízkotučný jogurt, vajce natvrdo alebo cottage cheese s celozrnným chlebom.
Večera
Na večeru voľte ľahké jedlá, napríklad chudé mäso so zeleninou, nízkotučné mliečne výrobky ako tvaroh, nesladený biely jogurt alebo celozrnné pečivo.