Trápi vás veľký zadok či široké stehná? Na to nemáte právo sa sťažovať. Ide totiž o subkutánny tuk (podkožný) a ten je pre vaše zdravie dokonca prospešný. Tvorí ho asi 80% celkového telesného tuku. Na čo by ste si ale mali dávať pozor je viscelárny tuk. Je to tuk v okolí brucha a je to jediný tuk, ktorý by vás mal naozaj trápiť. Pretože viscelárny tuk je skutočne nebezpečný a vedie ku vzniku metabolického syndrómu. Nahmatáte si aj vy tuk v oblasti brucha? Tak to je viscelárny tuk.
Ako ste k nemu prišli?
Konzumáciou nesprávne zvolených potravín bohatých na tuky a cukry. Otázkou nie je nízkotučná verzus nízkosacharidová strava. Jedná sa o potraviny, ktoré súčasne obsahujú v sebe vysoký podiel tuku aj cukru. Medzi takéto potraviny patria potraviny rýchleho občerstvenia ako aj priemyselne spracované potraviny. Nie je to však až také jednoduché.
Veľký podiel viny na pivnom bruchu má aj stres. Pretože ľudia, ktorí sú pod neustálym stresom zámerne vyhľadávajú takýto typ stravovania. Pri strese sa zvyšuje hladina kortizolu (stresový hormón) a znižuje hladina leptínu. Takýto stav napodobňuje hladovanie a núti vás jesť viac a viac. Rovnaký efekt má aj spánková deprivácia.
Viscelárny tuk sa nachádza na miestach, kde by nemal vôbec byť a to vrátane vnútra vášho brucha, vo vnútri vašich orgánov ako napríklad v pečeni alebo vo svaloch. Viscelárny tuk tvorí asi 20% z celkového telesného tuku a práve viscelárny tuk je ten, okolo ktorého sa točí vaše metabolické zdravie.
Dobrou správou je, že keď chudnete, chudnete viscelárny tuk. Viscelárny tuk je totiž energetická zásoba, ktorú môže váš organizmus v prípade potreby rýchlo použiť. Čo neschudnete je podkožný tuk (tuk na zadku a stehnách). Tento podkožný tuk sú vaše železné zásoby, ktoré aj keď sa vám namáhavo podarí schudnúť, zase ich naberiete naspať. Tieto zásoby si váš organizmus prísne stráži. Ale to vás nemusí až tak trápiť, pretože tento tuk je pre vás prospešný (viem, pohľad biochemičky je úplne iný ako ten váš, pretože vám jednoducho veľký zadok prekáža a je vám úplne jedno, či vám to prinesie nejaké zdravotné benefity).
Čo s tým?
Teraz už viete, že viscelárny tuk je pre vás nebezpečný. Pokiaľ sa ho chcete zbaviť, radím vám vyradiť potraviny bohaté a cukry a tuky. Neprechádzajte na nízkotučnú stravu, to nie je to, o čo tu ide. Tu ide o to, vyhnúť sa potravinám, ktoré obsahujú cukor alebo kombináciu tuku a cukru. To sú všetky potraviny z rýchleho občerstvenia ako aj rafinované potraviny. Medzi rýchle cukry patria samozrejme aj cukry v ovocných šťavách alebo v smoothie. Pokiaľ chcete schudnúť, vyhnite sa im.
Ďalším dôležitým faktorom je dobrý spánok a vyhýbanie sa stresu. V dnešnej dobe vyhnúť sa stresu je prakticky nemožné. Preto ak pociťujete stres, choďte si zašportovať. Pretože šport znižuje hladiny kortizolu a uvoľňuje endorfíny, ktoré vás naplnia pocitom šťastia.
A keď už sme pri tom pivnom bruchu. Naozaj môže pivo za pivné brucho? Nie. V skutočnosti sa nejedná o pivo, ale o to, čo konzumujete. Veď aj niektoré malé deti majú pivné brucho a oni predsa žiadne pivo nepijú. Kebyže nekonzumujete nič, iba pijete pivo, pivné brucho vám nenarastie. Prečo sa to teda volá pivné brucho? Pravdepodobne je to kvôli životnému štýlu, ktoré sa spája s milovníkmi piva.