Obezita je celosvetový problém, ktorý trápi i nás Slovákov. Netýka sa však len dospelých, čoraz častejšie sa stretávame s obezitou u detí, ktorá je rovnako, ba i viac nebezpečná než u dospelých. Rovno teraz zabudnite na mýtus, že dieťa z obezity vyrastie. Nevyrastie.
Najväčšie riziko detskej obezity spočíva v jej prechode do dospelosti. Vtedy sa už totiž pohybové a výživové zvyklosti menia oveľa ťažšie. Ak si raz dieťa zvykne na nedostatok pohybu, nezdravú a kalorickú stravu, v dospelosti sa mu bude chudnúť len veľmi ťažko. Prečo by ste mali váhu svojho dieťaťa strážiť? Pretože nadváha u detí je neprirodzená a veľmi nebezpečná.
Ochorenia sa nevyhýbajú ani deťom
U obéznych detí je väčšia pravdepodobnosť na vznik celej rady metabolických ochorení, ktoré s obezitou priamo súvisia, a to napríklad vysoký krvný tlak, vysoká hladina inzulínu, inzulínová rezistencia, prediabetes, čo je stav pred plným rozvojom cukrovky 2. typu či samotná cukrovka. To však, žiaľ, nie je ani zďaleka všetko. Poruchy metabolizmu cholesterolu a tukov v krvi sú taktiež častou realitou zdravotných problémov u obéznych detí. Áno, a všetky ochorenia, ktoré súvisia so zvýšenými hodnotami cukru, tuku, cholesterolu či tlaku, vo finále skracujú život človeka.
To však ani zďaleka nie je všetko, s čím krehké detské telo musí v prípade obezity bojovať. Obezitou totiž trpí aj dýchací systém a pri ťažších stupňoch sa často stretávame aj s takzvanou obštrukčnou spánkovou apnoe, čo je závažné ochorenie charakterizované krátkymi zástavami dychu v spánku.
Obezita a psychické zdravie detí
Kvôli nadmernej hmotnosti dochádza k zmene ťažiska tela, čím trpí i pohybová sústava dieťaťa s nadváhou. Takéto deti sú neobratné, pomalšie sa pohybujú a dokonca sa stupňuje i riziko pádov a úrazov. Zdravotné problémy sú však len jednou negatívnou stránkou nadváhy u detí. Nezanedbateľné sú však aj psychosociálne následky, ktoré sú práve deťmi vnímané veľmi citlivo. Môžu sa začať sociálne izolovať, pretože sa obávajú posmeškov zo strany spolužiakov. S tým súvisí i nízke sebavedomie, skreslené vnímanie tela, depresie či väčšia náchylnosť k vzniku porúch príjmu potravy.
Ako to zmeniť?
Ak máte v rodine obézne dieťa, je potrebné s tým niečo robiť v túto sekundu. Nejde však len o to, že mu budete zakazovať sladkosti a vyháňať ho von športovať. Zmeňte životný štýl celej rodiny. Na fast food nemusí zabudnúť len vaše dieťa, ale aj vy a váš partner. Do jedálnička zaraďte viac zeleniny a ovocia a nájdite si šport, ktorý vás bude všetkých baviť. Musíte svojmu dieťaťu ukázať, že život nie je len o televízii, počítači, sladkostiach a jedle. Život je oveľa pestrejší. Nakopnite sa k zmene životného štýlu spolu s nami a s naším ReduXs. Stanete sa tak vzorom pre svoje deti, ktoré vás budú nasledovať. Nemáte dosť síl, motivácie či odvahy? Obráťte sa na nás a my vám radi poskytneme bezplatné informácie, ktoré vám pomôžu zmeniť váš život.